Ulusal Egemenlik İrademizi Geri Çekmiyoruz

Tahmini Okunma Süresi: < 1 dakika

Ekrem İmamoğlu verili hukuk sisteminin prosedürleri içinde dahi savunulamayacak bir yargılama ile 2 yıl 7 ay hapis cezasına mahkum edildi. Karar üst mahkemelerde onaylanırsa Belediye başkanlığı sona erecek ve daha önemlisi siyasi yasaklı olacak.

Açık ki, uzatılmış bir seçim gecesi yaşıyoruz. İlk turda 15.000 oy farkla kazanılan seçim iptal edildiğinde ve bu sefer 800.000 bin oy farkla kazanıldığında İstanbul seçimlerinin artık kesinleştiğini düşünmüştük. Anlaşılıyor ki, İstanbul seçimi devam ediyor, hem de bu defa boyutlanarak ve bir Türkiye seçimine dönüşerek.

O halde dünkü mahkeme kararıyla birlikte hepimizin önüne bırakılan soru şudur: Oligarşik diktatörlüğe karşı seçimli siyasi mücadele ile esaslı bir mevzi kazanılabilir mi? Yoksa bu artık imkansız mıdır? Erdoğan’ın ve AKP’nin mahkeme kararının arkasında durup durmayacağını henüz bilmiyoruz, ama bu kararın siyasal iradeden bağımsız alınması da olası değil. Öyleyse, çok önemli bir eşikte durduğumuz kesin gibidir. İmamoğlu’nun burjuva bir siyasi figür olduğundan dem vuran bazıları, olağanüstü sonuçları olacak bu dönüm noktasının üzerinden özensizce atlıyorlar. İmamoğlu ve 6’lı masa, mahkumiyeti, yeni bir cumhurbaşkanının doğuşu hikayesinin başlangıcı olarak kurgulayabilir, bu bizi zerrece ilgilendirmiyor. İmamoğlu‘na oy verirken bizleri ve yüzbinleri motive eden, oligarşik diktatörlüğü geriletilebilme, ulusal egemenliğin kapısını bir miktar da olsa açık tutabilme umuduydu. Ve şimdi de, belki bir daha açılmamacasına üzerimize kapatılmaya çalışılan bu kapıyı açık tutabilmek umuduyla Saraçhane’deyiz.

Kahrolsun oligarşik diktatörlük!

Yaşasın Türk ve Türkiye halkının ulusal egemenlik iradesi!

“Sosyalistlerin İşçi Sınıfıyla Diyalog İçin Yeni Bir Dile İhtiyacı Var”

Mehmet Türkmen ile Söyleşimizin son bölümünde Türkiye’deki sosyalist siyasal özne ve grupların genel bir değerlendirmesine yer verdik. Türkmen popülerleşen sosyalist simge ve isimlerin önemli olduğunu ancak mücadelenin sadece popülerleşmeye feda edilmemesi gerektiğini vurguluyor: “Sosyalizmin sadece…

‘Solcu’ Beyaz Yakalılar: “İşte bunlar gidip AKP’ye oy veriyor. Bunlara müstahak” diyor.

Mehmet Türkmen’le söyleşimizin dördüncü bölümünde işçi sınıfının etnik, kültürel ve siyasi profiliyle orta sınıfların işçi sınıfına bakışı konusuna eğildik. Türkmen işçi sınıfının siyasi profilindeki farklılaşmadan çok sürekli bir örgütlenmenin önemine dikkat çekiyor, orta sınıfın horlayıcı…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir