Dosya: AKP’nin Krizi

Tahmini Okunma Süresi: < 1 dakika

Son aylarda özellikle döviz kurlarında meydana gelen yükselişle görünürlüğü artan ekonomik krizi, yoksullaştırma siyasetini ve servet transferini AKP’nin genel politik ekonomisi bağlamında ele alıyoruz. Dosya kapsamında yoksullaştırma siyasetinin emek cephesindeki yansımalarını pandemi süreciyle birlikte yükü ve önemi giderek artan lojistik sektöründeki motorlu kuryelerin eylem ve direnişlerinden izlenimlerimiz ve röportajlarımız da yer alıyor. Yoksullaştırma ile kolkola giden barına sorununa ise gençlerin gözünden bakıyor ve barınamıyoruz diyen üniversite gençlerinin sesini sizlerle paylaşıyoruz.

Yurtseverce Konuşmalar – 2 – #barınamıyoruz Hareketi’nin Talepleri, Gelişimi ve Geleceği

Bakan Nebati’nin Yanlış Hesabı, Halk Sınıflarının Ahlaki Ekonomisi

Yurtseverce Konuşmalar – 4 – AKP’nin Politik Ekonomisi ve Güncel Kriz, Dr. Mehmet Yusufoğlu

Yurtseverce Konuşmalar – 5 – AKP’nin Politik Ekonomisi ve Güncel Kriz 2, Mehmet Baki Deniz

Yurtseverce İzlenimler – Yemeksepeti Kuryelerinin Direnişinden Kesitler

Prekaryalaşan Türkiye’de Siyaset Yapmanın İmkanları Üzerine

Ülkenin büyük bir umuda, bir türküye, bir yürüyüşe ihtiyacı vardır. Bu yürüyüşün yolu ulus olarak sıkıştırıldığımız bu kölelik halinden ve düzeninden kurtulmaktan geçiyor. Bu aynı zamanda bütün bir ulusun sınıfsal olarak da ayağa kalkması demektir….

Prekaryalaşan Türkiye -2-

Prekaryalaşan Türkiye yazımızda, Türkiye’nin 12 Eylül 1980 darbesinden bugüne kadar Neoliberal ekonomiye geçiş sürecini tartışmış ve bu süreç içinde emek dünyasının nasıl güvencesiz bir hale getirildiğini anlatmıştım. Bir daha ki yazımızda bunun sektörel bazda Türkiye’deki…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir